The Evergreen District is proud of our past quartet and chorus champions, listed below!

 Evergreen District

 Quartet Champions

 Evergreen District

 Chorus Champions

2019 - Rag Tag
2018 - Momma's Boys
2017 - Marksmen
2016 - Flipside
2015 - 4.0
2014 - Madison Park
2013 - Via Voice
2012 - Momentum
2011 - Quadraphonics (Salem)
2010 - The New Originals (Mt. Baker/Western Washington) 
2009 - Fast Track (Bellevue/Kitsap)
2008 - 3 Outa Four (Salem) 
2007 - JetSet (Pierce County)
2006 - The Dean's List (Portland) 
2005 - Vocal Magic (Pierce County)
2004 - Realtime (Vancouver, BC) 
2003 - Friendly Advice (Bellevue, WA)
2002 - Rivalry (Bellevue, WA) 
2001 - Flashpoint (Pierce County)
2000 - Sold Out (Salem)
1999 - Reunion (Salem/Bellevue) 
1998 - Studio One (Greater Vancouver) 
1997 - Counterpoint (New Westminster) 
1996 - Critics' Choice (Anacortes/Bellevue/Mount Baker)
1995 - Extra! Extra! (Bellevue/Olympia/Frank Thorne) 
1994 - The Edge (Langley)
1993 - Milky Way (Anacortes/Mount Baker) 
1992 - Seattle Sound (Bellevue) 
1991 - Heyday (West Portland/Frank Thorne)
1990 - Sonic Boom (New Westminster/Vancouver) 
1989 - Vocal Attraction (Bellevue/Lake Washington/Mount Baker)
1988 - Four Cry'n Out Loud (Portland/West Portland) 
1987 - Easy Street (Bellevue/Tacoma)
1986 - Northwest Spirit (Bellevue)
1985 - Golden Heritage (West Portland) 
1984 - Harmonic Tremors (Anacortes/Kitsap County/Lake Washington/Mount Baker)
1983 - Pacific Pride (Portland/Lake Washington) 
1982 - Cascade Connection (Eugene)
1981 - High Rollers (Portland) 
1980 - South Sounders (Tacoma) 
1979 - University Way (Seattle)
1978 - New Rendition (Lake Washington/Sno-King/Snohomish County) 
1977 - Four Cheers (Portland)
1976 - Commencement Bay Flounders & Seafood Conspiracy (Tacoma) 
1975 - Lion's Share (Lake Washington)
1974 - The Bright Side (Portland) 
1973 - New Found Sound (Lake Washington) 
1972 - Artesians (Olympia)
1971 - Most Happy Fellows (Tacoma) 
1970 - Poets (Anacortes/Mount Baker)
1969 - Westernaires (Bellevue) 
1968 - Howe Sound (Vancouver, BC) 
1967 - Nomads (Salem/Coos Bay/Fort Vancouver)
1966 - Bay Shore Four (Coos Bay) 
1965 - Squires Four (Portland) 
1964 - Ambassadors (Spokane) 
1963 - Roaring 24 (Bellevue) 
1962 - Journeymen (Eugene)
1961 - Northernaires (Camrose) 
1960 - Capital Chordsmen (Salem) 
1959 - Sema Four (Seattle)
1958 - Timber Fellers (Bellevue) 
1957 - Four Do Matics (Seattle)
1956 - School Masters (Seattle) 
1955 - Model T Four (Vancouver) 
1954 - Sharp Four (Eugene)
1953 - Varsitones (Seattle) 
1952 - Evergreen Four (Yakima)
1951 - Puget Sounders (Seattle) 
1950 - Lumber Lads (Eugene) 
1949 - Queen City Four (Seattle) 
1948 - Mountainaires (Enumclaw)
2019 - Boise (Director: Ian Kelly)
2018 - Bellevue (Director: Ken Potter)
2017 - Salem (Directors: Steve Morin and Will Fox)
2016 - Bellevue (Director: Ken Potter)
2015 - Bellevue (Director: Ken Potter)
2014 - Bellevue (Director: Don Rose)
2013 - Salem (Director: Steve Morin)
2012 - Salem (Director: Steve Morin)
2011 - Western Washington (Director: Neal Booth)
2010 - Western Washington (Director: Neal Booth)
2009 - Western Washington (Director: Neal Booth)
2008 - Salem (Director: Steve Morin)
2007 - Salem (Director: Steve Morin)
2006 - Salem (Director: Steve Morin)
2005 - Bellevue (Director: Denny Stiers)
2004 - Salem (Director: Steve Morin)
2003 - Salem (Director: Steve Morin)
2001 - Salem (Director: Steve Morin)
2000 - Salem (Director: Steve Morin)
1999 - Salem (Director: Steve Morin)
1998 - Salem (Director: Steve Morin)
1997 - Salem (Director: Steve Morin)
1996 - New Westminster (Director: Charles Metzger)
1995 - New Westminster (Director: Charles Metzger)
1994 - Bellevue (Director: Bobby Gray Jr.)
1993 - West Portland (Director: Tim McCormic)
1992 - Bellevue (Director: Bobby Gray Jr.)
1991 - Bellevue (Director: Bobby Gray Jr.)
1990 - Bellevue (Director: Bobby Gray Jr.)
1989 - Eugene (Director: Denny Stiers)
1988 - Bellevue (Director: Bob Brock)
1987 - Eugene (Director: Denny Stiers)
1986 - Bellevue (Director: Bob Brock)
1985 - Eugene (Director: Denny Stiers)
1984 - Calgary (Director: Randy Peters)
1983 - Eugene (Director: Mel Knight)
1982 - Eugene (Director: Mel Knight)
1981 - Portland (Director: Steve Kyes)
1980 - Lake Washington (Director: Bob Jones)
1979 - Lake Washington (Director: Stu Turner)
1978 - Portland (Director: Steve Kyes)
1977 - Portland (Director: Steve Kyes)
1976 - Portland (Director: Steve Kyes)
1975 - Lake Washington (Director: Jack Lyon)
1974 - Lake Washington (Director: Denny Stiers)
1973 - Lake Washington (Director: Denny Stiers)
1972 - Seattle (Director: Bill Flanigan)
1971 - Seattle (Director: Bill Flanigan)
1970 - Seattle (Director: Bill Flanigan)
1969 - Seattle (Director: Bill Flanigan)
1968 - Canby (Director: Wayne Schumacher)
1967 - Seattle (Director: Bill Flanigan)
1966 - Calgary (Director: Don Clarke)
1965 - Salem (Director: Jerry Darby)
1964 - Lake Washington (Director: Jim Marich)
1963 - Spokane (Director: Bill Flanigan)
1962 - Salem (Director: Bud Leabo)
1961 - Calgary (Director: Don Weldon)
1960 - Eugene (Director: Bud Leabo)
1959 - Calgary (Director: Don Weldon)
1958 - Lake Washington (Director: Gene Brown)
1957 - Eugene (Director: Bud Leabo)
1956 - Lake Washington (Director: Gene Brown)
1955 - Eugene (Director: Bud Leabo)
1954 - Eugene (Director: Bud Leabo)
1953 - Eugene (Director: Bud Leabo)
   

 

Conflict Dates

Convention Dates and Conflicts

May 26, 2020 Rob Macdonald, Evergreen Director of Events

           

Over the years, Evergreen has struggled with the 6 convention dates it requires every year. We want to ensure that Judges are available and avoid conflicts with holidays and SAI convention dates. Chapters can choose and participate and host these conventions, and plan for the future. Here are the “assigned” dates for the Division and District conventions 2021-2025. (* denotes Quartet Prelims)

 

Convention

2021

2022

2023

2024

2025

Division I

April 16-17*

April 1-2

April 14-15

April 5-6

April 4-5

Division II

April 23-24

April 22-23*

April 21-22*

April 12-13*

April 11-12*

Division III

May 28-29

May 27-28

May 26-27

May 24-25

May 23-24

Division IV

Apr 30-May 1

April 29-30

April 28-29

May 3-4

May 2-3

Division V

May 14-15

May 6-7

May 12-13

May 10-11

May 9-10

District

Oct 22-24

Oct 21-23

Oct 20-22

Oct 25-26

Oct 17-19

 

Here are the dates to avoid:

Passover

Mar 27-Apr 4

April 15-23

April 5-13

April 22-30

April 12-20

Easter

April 2-4

April 15-17

April 7-9

March 29-31

April 18-20

SAI Region 13

April 8-11

May 12-15

May 18-21

April 18-21

April 25-27

SAI Region 26

April 22-25

May 5-8

May 11-14

May 9-12

May 2-4

SAI Intl

Oct 11-16

Sept 26-Oct 1

Not posted

Not posted

Not posted

FWD Prelims

March 11-14

March 10-13

Not posted

Not posted

Not posted

FWD District

Oct 7-10

Oct 13-16

Oct 12-15

Oct 17-20

Not posted

CAN Thxgiv

Oct 9-11

Oct 8-10

Oct 7-9

Oct 12-14

Oct 11-13

CAN Victoria

May 21-24

May 20-23

May 19-22

May 17-20

May 16-19

Mem Day

May 28-31

May 27-30

May 26-29

May 24-27

May 23-26

 

 

There are some exceptions in the assigned dates:

SAI Region 26 (Western Canada) has conflicts, but they are with all the US Divisions II, IV or V.

Division III (Alberta) conflicts with Memorial Day, but that has been no problem in the past.

 

Flexibility:

There is some flexibility in the assigned Convention dates, should the host chapter have issues with venue and hotel, for example. They may be able to swap a weekend with another Division convention.

These are other dates available that do not create conflicts:

2021: March 5-6, March 12-13 and March 19-20, May 7-8, June 4-5

2022: March 4-5, March 11-12 and March 25-26, April 8-9, June 3-4

2023: March 3-4, March 10-11, March 17-18, March 24-25, March 31-April 1, May 5-6, June 2-3

2024: March 1-2, March 8-9, March 15-16, March 22-23, April 12-13, May 31-June 1, June 7-8

2025: Feb 28-March 1, March 7-8, March 14-15, March 21-22, March 28-29, April 11-12,

May 30-31, June 6-7